Kusząca sieć

    Jeszcze kilkanaście lat temu nie przewidywaliśmy nawet jak potoczą się technologiczne drogi tego świata. Jeszcze nie tak dawno cieszyliśmy się ze stacjonarnych telefonów i kolorowej telewizji. Nikt chyba nie podejrzewał, ze będziemy nosić komputery ze sobą a telefon zmieni się ze zwykłego urządzenia do prowadzenia rozmów w centrum biznesowe. Oczywiście największą odpowiedzialność za te zmiany ponosi rozwój technologii IT oraz Internetu. Coraz więcej naszej codziennej działalności przenosimy w odmęty sieci. Bank już nie kojarzy się z kolejkami przy okienkach a aukcja ze stukaniem młotka.

    Biznes nie mógł pozostać w tyle. Sieć była zbyt kusząca by nie stać się idealnym miejscem do prowadzenia swojego interesu. Co więcej – Internet stworzył zupełnie nowe zawody i gałęzie biznesu. Niektóre usługi i produkty odnoszą się jedynie do wirtualnej rzeczywistości i gdyby jej zabrakło, nie miałby żadnej racji bytu. Sieć pokazała jak ważną częścią działalności gospodarczej i „robienia pieniędzy” jest komunikacja. Internet sam w sobie nie przynosi bowiem nic więcej poza szeroką i błyskawiczną możliwością przekazywania kluczowych danych. A jednocześnie i wręcz paradoksalnie – o Internecie można myśleć w kategoriach prawie fizycznej infrastruktury, która wymaga budowy, konserwacji i obsługi. Jest to chyba jedna z najbardziej niezwykłych rzeczy jakie udało się stworzyć człowiekowi i tak szeroko zaimplementować do codziennego życia.

    Biznes czerpie całymi garściami z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą komunikacja komputerowa. Możliwość bezpośredniego i ekspresowego kontaktu z klientem, podwykonawcami i bankiem zmieniły skale efektywności o kilka rzędów wielkości. Najwięcej zyskał na tym handel, usługi szkoleniowe i oczywiście bankowość. Zwykle w biznesie chodzi o dwa kluczowe czynniki – czas i pieniądze. Internet pozwala zaoszczędzić na obu z nich. Reklama w sieci jest znacznie tańsza a przy tym skuteczniejsza niż jej klasyczne odpowiedniki. Jednocześnie sieć zmniejszyła czas potrzebny na niezbędne transakcje i czynności. Przedsiębiorca w sieci ma dostęp do całego świata w zasięgu swojej komputerowej myszki.

    Nie oszukujmy się – przyszłość leży w innowacjach i wykorzystaniu technologii. Nie można być w tyle za postępem. Praktycznie nikt nie może już bronić się przed wszechwładną siecią. Nawet rzemieślnicy ludowi czy płatnerze wykonujący broń średniowieczną dla bractw rycerskich mimo charakteru swojej pracy wiążą ją z nowoczesną siecią. Nie będzie już biznesu bez magicznego „on-line”. I bardzo dobrze, że tak jest – dostęp do informacji, ofert i przestrzeni reklamowej zmienił oblicze rynku na zawsze i zrewolucjonizował wszelkie dziedziny życia.

    Dla biznesmena sieć jest kusząca i nikogo nie powinno to dziwić. Zadawać możemy sobie jedynie pytania o to jak potoczą się dalsze losy e-biznesu. Co zostanie zmienione, unowocześnione i wykreowane? Warto jednak przyczynić się do tego procesu i jednocześnie skorzystać ze wszelkich dobrodziejstw jakie niesie ze sobą Internet. W końcu technologia ma służyć i poprawiać jakość życia – a przed tym bronić się nie warto.