E-commerce ? korzyści i ograniczenia dla klienta

  Wszystko ma swoje dobre i złe strony. Tak samo jest z handlem internetowym ? posiada zarówno znaczne zalety, jak i wady, które w niektórych warunkach mogą go dyskwalifikować jako jedną z dróg nabywania poszczególnych produktów.

  Jakie są główne wady zarzucane handlowi internetowemu?

  – przede wszystkim ? niemożliwość wypróbowania towaru. Szczególnie takie rzeczy, jak ubrania czy perfumy sprawiają wiele kłopotu.

  – koszty przesyłki ? mimo, iż towar w Internecie jest tańszy niż ten w tradycyjnym sklepie, to jednak koszty przesyłki produktu mogą znacznie przewyższyć to, co klient mógłby zyskać

  – niejasności w prawie ? niektóre osoby obawiają się kupować na Internecie, szczególnie droższych artykułów. Czasem ciężko jest bowiem ze zwrotem niechcianych dóbr bądź ich reklamacją.

  E-commerce istnieje jednak nie bez powodu. Mimo powyższych wad, posiada również sporo zalet, które docenia coraz to szersza grupa klientów:

  • Ogromna wygoda i oszczędność czasu ? nie musisz osobiście jechać do oddalonego o setki kilometrów miasta po to, by kupić sobie wymarzone kolczyki. Oszczędzasz zatem nie tylko na paliwie, ale również na własnym zaangażowaniu w kupowanie.
  • Łatwość dostępu ? szybko przefiltrowujesz towary i widzisz tylko to, co naprawdę cię interesuje. Co więcej, masz dostęp do rzeczy ekskluzywnych i unikalnych, których nie znajdziesz w sklepach tradycyjnych.
  • Szybkie porównanie cen. W normalnych sklepach musiałbyś chodzić od jednego do drugiego, pytać o ten sam towar, spisywać ceny? tutaj wyszukiwarka robi to dla Ciebie. Klikasz, a ona w parę sekund sprawdza wszystkie dostępne możliwości.
  • Możesz kupować w sklepach z całego świata, otrzymujesz bardzo szczegółowy opis każdego z produktów, który możesz porównać z innymi rzeczami tego typu.
  • Nikt do niczego Cię nie namawia ? Ty sam decydujesz, jaką kwotę zapłacisz. Nie ma ukrytych opłat, ponieważ wszystko pojawia się w podsumowaniu. W każdej chwili możesz wycofać się z transakcji.
  • Towary możesz przeglądać bez ograniczeń czasowych ? nie jest to zależne od tego, jak długo sklep jest otwarty!