Praca zdalna – jak pracować wydajnie?

  Pracując w domu ustalasz samemu swoje reguły gry. Wybór godzin pracy jest uzależniony tylko i wyłącznie od Ciebie. Do pracy zdalnej, dosłownie z każdego miejsca na świecie można przypisywać bardzo wiele zalet. Korzyści to z pewnością – brak problemów z dojazdem, komfortowe miejsce pracy a także duża elastyczność czasowa. Jednak osoby, które prowadzą swój własny biznes pracując w sposób zdalny mogą się rozpraszać u siebie w domu ze względu na liczbę wielu ,,rozpraszaczy” m.in. gra video, tablet, smartfon. Istnieją jednak sposoby do tego aby praca zdalna była równie wydajna jak ta, która odbywa się w biurze stacjonarnym.

  Grafik i rutynowe zachowania to z pewnością twój priorytet numer jeden w twojej pracy zdalnej. Jeśli chodzi o godzinę rozpoczynania pracy, kiedy najlepiej jest zacząć? Do dobrych praktyk można zaczynać rozpoczęcie swojego dnia roboczego podobnie do tego, który jest tak ściśle określany w tradycyjnych biurach. Wybierz swój grafik np. 7 lub 8 godzinny i próbuj go utrzymywać nieustannie aż w końcu ,,wejdzie Ci to w krew”. Nie możesz odkładać swojej pracy na później ponieważ budząc się o godzinie 9 lub o 10 twój dzień być może negatywny a rytm dnia prawdopodobnie zaburzony.

  Pracując zdalnie w żadnym stopniu nie możesz być rozproszony poprzez swoje obowiązki domowe. Możesz mieć pokusę, która polegać będzie na tym aby w czasie przerwy np. umyć naczynia, przygotować ziemniaki etc. Jednak to wszystko powinno odejść na dalszy plan. Masz swój własny grafik, przestrzegaj go w jak największym stopniu i nie staraj się odejść od jego realizacji. Zamierzasz umyć auto, upiec ciasto lub przyrządzić najlepszą sałatkę na świecie? Możesz to wszystko zrobić ale jednak aby twoja motywacja i harmonogram był zachowany zdecyduj się na te wszystkie kroki po zakończeniu swojej pracy we własnym miejscu pracy.

  Na jakich zasadach powinna się odbywać praca w twoim własnym biurze? Czy powinieneś wykonywać swoje zadania w dowolnym miejscu w twoim mieszkaniu – w kuchni, w pokoju gościnnym? Oczywiście, że NIE! Przygotuj sobie wcześniej komfortowe miejsce do pracy. Zadbaj o to aby posiadać swój własny obszar roboczy. Żaden z domowników nie powinien Ciebie tutaj rozpraszać.

  Jak należy rozwiązać twoją sytuacje w przypadku tego kiedy to ktoś rodziny lub ze znajomych będzie chciał od Ciebie jakiejś przysługi? Przede wszystkim warto wszystkich odpowiednio wcześniej poinformować o tym, że w wyznaczonych godzinach nie będziemy dla nikogo dostępni ponieważ musimy wykonać swoje codzienne obowiązki. Praca zdalna wyznacza twoje własne biuro pracy. Daj lekko do zrozumienia swoim wszystkim przyjaciołom a także rodzinie aby nie przychodzili w określonych przez Ciebie porach na niespodziewany lunch bądź niezapowiedzianą kawę. Warto to wszystkim wytłumaczyć, że prze wyznaczony okres czasu będziemy dla nich nieobecni.

  Do kontaktu ze swoimi pracownikami, klientami lub innymi osobami korzystaj przede wszystkim ze specjalnie przeznaczonych do tego aplikacji komputerowych. Nie powinieneś wykonywać automatycznie jakiegoś telefonu do swojego kontrahenta jeśli tak w zasadzie nie spojrzałeś na swoją skrzynkę e-mail, lub nie odwiedziłeś swojego firmowego fan page. To właśnie w tym miejscu odpowiedź może się znajdować. Będzie to dla Ciebie oszczędność czasu ponieważ w tym momencie mógłbyś wykonywać zupełnie inne zadania. Jeśli potrzebujesz pilnie porozmawiać ze swoimi pracownikami możesz skorzystać ze specjalnie dedykowanych programów. Na pewno możesz skorzystać z coraz częściej używanego Skype, który ma służyć do prowadzenia video-konferencji.

  Swoją wydajność poprzez pracę zdalną we własnym biurze możesz wzmocnić poprzez spełnienie następującej zasady ,,najpierw praca a później przyjemności”. Z pewnością do dobry sposób do tego abyś wyznaczał sobie poprzedniego dnia zadania, które zamierzasz zrealizować na następny dzień. Zapisuj sobie za każdym razem na kartce listę punktów, które musisz wykonać kolejnego dnia. Nie możesz pominąć żadnego. Czy to jest dobra praktyka? Oczywiście, że TAK! W taki sposób będziesz mógł bez żadnych większych przeszkód kontrolować to jakie zadania mają odpowiadać za przeprowadzenie twojej pracy w ciągu np. 7 lub 8 godzin od momentu w którym wstałeś. Nie bądź pracoholikiem. To nie będzie dobry sposób na zwiększanie swojej produktywności. Nie możesz pozwolić na to, że praca zdalna całkowicie zawładnie twoim czasem. Musisz znaleźć również czas na rodzinę, rozwój osobisty a także na aktywność fizyczną. W taki sposób będziesz mógł zachować harmonię swojego życia.