Czy koszty założenia własnego e-biznesu są duże?

    Wiele osób, które myślą o założeniu własnego biznesu, boją się wielu czynników. Przede wszystkim chodzi o to czy poradzą sobie w nowej roli. Bardzo często za prowadzenie interesów internetowych biorą się osoby, które kompletnie się tym wcześniej nie interesowały i nie zajmowały. Czy jednak jest to aż tak wielki problem? W końcu wszystkiego można się nauczyć. Nawet najwięksi spece w tej branży też kiedyś zaczynali i mieli swoje pierwsze kłopoty czy dylematy. Charakteryzowali się jednak wystarczająco dużym uporem i motywacją, który doprowadził ich na sam szczyt. Jeśli zatem obawiacie się, że nie podołacie nowym wyzwaniom, to powinniście czym prędzej porzucić takie myśli. Najważniejszy jest dobry pomysł. Jeśli taki posiadacie, to wszystkiego w określonym czasie się nauczycie. Jesteśmy co do tego święcie przekonani. Inna grupa osób boi się z kolei, że koszty prowadzenia własnego e-biznesu ich przerosną. Oczywiście, warto mieć kapitał początkowy. Czy jednak w przypadku biznesów internetowych musi być on aż tak potężny?
    Zdecydowanie nie.  Naszym zdaniem, nie są to wielkie koszty – przynajmniej jeśli porównamy to do innych interesów. Trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Na pewno, warto mieć nadwyżkę, aby starczyło na wszelkie nieprzewidziane okoliczności. W co zatem trzeba zainwestować, aby odnieść sukces? Przede wszystkim, jest to opłacenie serwera i domeny. Koszt tej operacji jest uzależniony od kilku czynników. Ważne są parametry usługi i jej konkretna lokalizacja. Zazwyczaj płaci się raz na rok i potem ma się spokój dwanaście miesięcy z tymi właśnie wydatkami. Trzeba też mieć przygotowane pieniądze na opłacenie ukrycia swoich danych w specjalnym serwisie. Wszystko po to, aby nie były one dostępne dla osób trzecich. To jednak jest koszt około 150zł.
    Tak naprawdę to są główne wydatki. Potem trzeba zainstalować odpowiednie wtyczki itd. i można zacząć działać na stronie. Jeśli umiecie sami wykonywać kwestie graficzne, to zaoszczędzicie pewną kwotę pieniędzy. W innym wypadku musicie oddać Waszą stronę w ręce profesjonalistów. W ostatnim jednak czasie ceny tych usług bardzo zmalały, więc spokojnie – też nie zbankrutujecie.
    Wtedy Wasza strona będzie już gotowa. Potem musicie zatrudnić jakieś osoby do jej tworzenia – chyba, że wszystkim zajmiecie się samodzielnie. Zazwyczaj jednak na początku spokojnie możecie sobie dać ze wszystkim radę samemu. Z czasem – kiedy portal zacznie przynosić zyski – będzie można pomyśleć o jakichś współpracownikach. Warto jednak wziąć pod uwagę, że też nie są to wielkie koszty. Chyba, że zatrudnimy kogoś na pełen etat, ale zazwyczaj tak się nie dzieje.
    Trzeba mieć też przygotowane pieniądze na różne awarie. W świecie elektroniki niestety się zdarzają i warto być tego świadomym. Najlepiej jeszcze przed założeniem określonego biznesu internetowego dogadać się z informatykiem, który w razie czego będzie pod ręką i wszystko szybko naprawi. Trzeba też zainwestować określoną kwotę pieniędzy w reklamę, ponieważ bez tego dany biznes nie trafi do świadomości dużej grupy klientów. Naszym jednak zdaniem te wszystkie koszty – w porównaniu z innymi biznesami – nie są zbyt duże i nawet początkujący inwestor może założyć sobie taki własny portal sportowy.